top of page
1 - Scan2.jpeg

Yaşamımda öğrenmek, yaratıcılık, yeniyi denemek, üretmek, üç boyutlu ve ötesini görebilmek, anlamı sorgulamak beni oluşturan değerler oldu. Bugün bu değerlerime seramik çalışmalarımla can verebiliyorum.

 

Doğa, var oluşumu algılayabildiğim andan itibaren köklenebildiğim, ait ve akışda olduğum doğal ortamım… İstanbul gibi bir megakentte yaşamanın dengesini Türkiye'nin değişik yerlerinde uzun yıllardır yaptığım dağ yürüyüşleri, doğal tarım uygulamaları ve bahçe düzenlemeleri ile sağladım. Hem doğayı hem de kendi içimi gözleyerek geçirdiğim bu zaman sayesinde seramik yapmaya başladığım ilk günden bugüne odağımda organik formlar var.

 

Konularım, doğayı metafor olarak kullanarak yaşamdaki zorlukları su yüzüne çıkarmak üzerine şekillendi. İnsanın yalnızlığı, ilişkilerdeki yabancılaşma, koşullar gereği ortaya çıkan zoraki göçlerle köklerinden, kültüründen uzaklaşma, insanın doğanın bir parçası olduğunu unutarak ona hükmetme çabasına karşın fauna ve floradaki işbirliği, uyum, farkettirmek istediğim alanlar.

 

Yaşama başladıkları deniz kıyılarında  çoğalan ve sonlanan barnacle’lar (kaya midyeleri), ağaçların ve kayaların üzerindeki onlarca likenin köklenmeleri, simbiyotik yaşamları, dokuları, renkleri ilham vererek oyun arkadaşım olurken, bilgeliğin sembolü baykuşlar da üretim sürecimde bana yol gösterdiler.

 

İşleri üretirken farklı çamurlarla, dokularla oynamak, istediğim şekilde birleştirebilmek, dolu boş dengesini yakalamak, sırları karıştırmak, bir yandan beklentisizce her birinde yeni bir keşif yaşamaksa,  benim için derinlerimde sakladığım çocukla temas etme aracı…

Aldığı eğitimler ve yaptığı çalışmalar

2016 -            Seramik ve Porselen ile obje ve heykel çalışmaları 2016 ‘Kangurular Neden Geri Yürüyemez’ isimli gençler ve ebeveynler için yazılmış farkındalık kitabı Alfa / Mona Yayınevinde basıldı 2016 - 2017  Intermodal Dışavurumcu Yaratıcılık ve Sanat Terapisi Eğitimi 2013               Transaksiyonel Analiz 101 ve 202 Eğitimi 2012  -            Permakültür Uygulamaları 2011                Erickson College İlişki Koçluğu Eğitimi 2010 - 2011    Institute for Integrative Nutrition, NY, Beslenme Danışmanlığı Eğitimi 2007 - 2020  Yaşam Koçluğu uygulamaları 2007 - 2009  Gestalt Terapi Metodolojisi, Hanna Nita Scherler 2007 - 2008  Erickson College, Çözüm Odaklı Yaşam Koçluğu Eğitimi 2000 - 2010   Arkadaş Pasta & Çiçek, kurucu ortak 1999                Cordon Bleu, Paris, Pastacılık Eğitimi 1995 - 1999    Peyzaj uygulamaları            1983 - 1994    GETA  Genel Tasarım, tekne tasarımı ve üretimi 1979 - 1984    Mimar Sinan Ü. İç Mimarlık Lisans Programı

bottom of page